HESABIM
E-Mail
Şifre
Güv. kodu
»
Şifrem? Giriş »
KULLANICI İŞLEMLERİ
  »
Müşteri ana sayfa
  »
PIN numaralarım
  »
Alışveriş geçmişim
  »
Yeni referans daveti
  »
Referans sistemim
  »
Kişisel bilgilerim
  »
Şifre değiştir
  »
Kredi kartı düzenle/sil
  »
Yeni kredi kartı tanımla
  »
Müşteri Hizmetleri
 
  » Erişim numaraları
  » TürkiyeTel Çiçek
Hoşgeldiniz
Yardım / SSS
Üyelik bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?
Ana sayfamızaa girdikten sonra email adresinizi ve şifrenizi yazarak üye girişi yapın. Sol kısımda yer alan "KULLANICI İŞLEMLERİ" menüsünden "Kişisel bilgilerim" linkine tıklayın. Gelecek olan sayfada kişisel bilgierinizi düzenleyebilir, kredi kartlarınızı düzenleyebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı şifremi unuttum, yardımcı olabilir misiniz?
Ana sayfamıza girdikten sonra, üye girişi yapabileceiğiniz "HESABIM" bölümünde, şifre kutusunun hemen altında yer alan "Şifrem?" başlıklı linke tıklayın. Gelecek olan sayfadaki adımları takip ederek unutmuş olduğunuz şifrenizin email adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
Kayıtlı olan e-mail adresimi nasıl değiştirebilirim?
Web sitemizde tüm bilgileriniz e-mail adresiniz altında saklandığından kayıtlı e-mail adresinizin değiştirilmesi müşteri (siz) tarafından yapılamamaktadır. Böyle bir değişiklik gerektiğinde müşteri hizmetlerimiz ile temasa geçebilirsiniz. Değişiklik talebinizi ilettikten sonra teknik ekibimiz gerekli değişikliği yapacaktır.
Erişim ve PIN numaramı aldım, nasıl arama yapacağım?
Amerika ve Kanada'dan yapılan aramalarda uygulanan sistem şu sekildedir: Önce belirtilen erişim numarasını arayınız ve PIN / Hesap numarası girilmesi istendiğinde sipariş e-mailiniz ile gönderilen PIN bilgilerinizi giriniz. Arama sisteminin verimli calışması için lütfen PIN bilgilerinden sonra # tuşuna basınız. Amerika ve Kanada'dan yapılan aramalarda "011 + Ülke Kodu + Telefon numası + #" şeklinde arama yapınız.
Ankesörlü telefonlardan (payphone) arama yapabilir miyim?
Ankesörlü telefonlardan yapılan aramalarda 59 cent kesinti uygulanmaktadır. Bu kesinti eyaletler tarafında uygulanıyor olup TürkiyeTel'in bu kesinti üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple aramalarınızı normal telefonlardan veya cep telefonlarından yapmanızı tavsiye ediyoruz. Cep telefonlarından yapılan aramalar için planınıza dahil olan toplam dakikalarınıza dikkat etmenizi öneririz.
Yüksek meblağda hesap açmak istersem indirim uyguluyor musunuz?
Lütfen bu talebinizi info@turkiyetel.com email atarak veya "bize yazın" formunu doldurarak yapınız.
Ödeme esnasında problem yaşıyorum, sebebini öğrenebilir miyim?
Lütfen kredi kartı adres bilgileinizi ve CVN numarasını kontrol ediniz. Üyelik bilgilerinizde istenen adres bilgileri kartınızın fatura (billing) adresi olup, başka adres girilmesi durumunda kartınız çalışmayabilir. Bununla birlikte Türkiye'den alınan kartlar internet üzerinden yapılan ödemelere izin vermeyebilmektedir. Bu sebeple alışverişinizde bu tür bir kart kullanıyorsanız bankanız ile bağlantıya geçerek kartınızın online alışverişlere açılmasını talep ediniz.
Birden fazla ödeme gerçekleşti, nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Lütfen size gelmiş olan fatura e-maillerinden işlem numaralarını bize yazınız, fazladan gerçekleşmiş olan ödemeler iptal edilecektir.
Satın almış olduğum pin numarası hata veriyor ya da calışmıyorsa ne yapmalıyım?
Lütfen kullandığınız erişim numarasını ve pin numarasını kontrol ederek tekrar deneyiniz, bu sorun büyük çoğunlukla yanlış tuşlama yapmaktan meydana gelmektedir. Eğer tekrar denemeniz durumda yine aynı hatayı alıyorsanız bize yazınız. Lütfen hesap numarası bilgilerinizi ve kayıtlı olduğunuz e-mail adresinizi belirtmeyi unutmayınız. Pin numaranızın hatası en kısa sürede değiştirilecektir. İletişim sayfası için tıklayın.
Çevirdiğim erişim numarası meşgul veya hiç yanıt vermiyorsa, ne yapmalıyım?
Aylık bakım esnasında bu tür sorunlar gerçekleşebilmektedir. Lütfen 15 – 30 dakika bekleyerek tekrar deneyiniz. Eğer sorun halen devam ediyorsa bize yazınız. E-mailinizde pin numarası bilgilerinizi ve arama yaparken kullandığınız telefon numaranızı bildirirseniz problemin çözümü daha hızlı olacaktır.
Satın almış olduğum pin numarası bilgilerini kaybettim, nasıl öğrenebilirim?
web sayfamıza girdikten sonra e-mail adresinizi ve şifrenizi kullanarak üye girişi yapın. Sol taraftaki "KULLANICI İŞLEMLERİ" menüsünden "Pin numaralarım" başlıklı bağlantıya tıklayın. Gelecek olan sayfada satın almış olduğunuz tüm pin numaralarınızı görebilirsiniz.
Arama detaylarımı görebilir miyim?
Evet. Sistemimize giriş (login) yaptıktan sonra pin numaralarınızı açın. Her pin numarasının yanında yer alan "ARAMA DETAYLARI" başlıklı bağlantıya tıkladığınızda o pin numarasına ait arama detaylarına ulaşabilirsiniz.
Pin numarasını çevirmeme gerek kalmadan arama yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim?
Pin numaralarınızı açın. Her pin numarasının yanında yer alan "PINSİZ ARAMA" başlıklı bağlantıya tıklarsanız o pin numarasına ait PINsiz arama ayarlarına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada PINsiz arama ayarlarınızı yapabilirsiniz. PINsiz arama özelliği, PIN numaranızı her seferinde sisteme girmek zorunda kalmadan otomatik arama yapmanızı sağlar. Örneğin, cep veya ev telefonunu PINsiz arama numarası olarak eklerseniz, 1-800'lü numarayı bu telefonlardan aradığınızda sistem sizi ve PIN numaranızı otamatik olarak tanıyacak ve ne kadar bakiyeniz kaldığını söyleyecektir.
Speed Dial ne demektir?
Speed Dial özelliği, PIN numaranızı sisteme tanıttıktan sonra her seferinde 01190 ile başlayarak, 10 haneli telefon numarasını girmek zorunda kalmadan, kısa yoldan arama yapmanızı sağlar.
3 TUŞLA TURKİYE'Yİ nasıl arayabilirim?
Çok kolay... Öncelikle PINsiz Arama ve Speed Dial (Hızlı arama) özelliklerini ayarlamanız gerekiyor. Daha sonra, kullandığınız telefon eğer cep telefonu veya ev telefonu ise, ücretsiz erişim numarasını (Örneğin, İDEAL KART için 1800-390-1017) veya lokal erisim numaralarını "Telefon Rehberi"ne kaydediniz. Arama yapmak istediğiniz zaman telefonunuzun "Telefon Rehberi"nden TürkiyeTel erişim numarasını çağırın. Sistemimiz "PINsiz Arama" özelliği ile pin girmenizi istemeyecektir. "Speed Dial" özelliği ile kaydettiğiniz SpeedDial kodunu tuşlayacak ve "#" tuşuyla aramayı tamamlayacaksınız.
48 eyalet dışındaki eyaletlerden kartlarınızı kullanabilir miyim?
Evet. Fakat, Hawai, Alaska'dan yapılan aramalarda extra (5.5 cent ila 13.5 cent arası) kesinti uygulanmaktadır.
Oran degisikliklerinden onceki aldigim kartlarin mevcut bakiyesi etkilenir mi?
Evet. Sistemizden yapmis oldugunuz alisverislerde satin almis oldugunuz kartlar oran degisikliklerinden etkilenecektir. Ornegin oranlarimizda bir dusme veya yukselme oldugunda mevcut kartinizdaki bakiye yeni orana gore dakika sayisini guncelliyecektir.
Turkiyetel.com oranlarini bir uyari olmaksizin degistirme hakkini sakli tutmakla beraber, musteri memnuniyetini esas tutan felsefemiz geregi size en dusuk oranlari simdiye kadar oldugu gibi getirmeye devam edicegiz.
© 2006 TurkiyeTel